Technika - ako vznikne Váš videozáznam?

Pri zhotovovaní videozáznamu používam starostlivo vybranú techniku tak, aby bola zabezpečená vysoká kvalita záznamu. Používam techniku z profesionálnej triedy, aby som poskytol svojim zákazníkom špičkovú kvalitu. Napriek tomu sa snažím zabezpečiť svoju službu za prijateľnú cenu, ako je to v súlade s mojou filozofiou.

V súčasnosti používam takmer výhradne videokameru Sony HXR-NX5R. Jedná sa o 3-CCD kameru s vysokou citlivosťou, preto aj videozáznam v horších svetelných podmienkach vyzerá dobre, alebo je aspoň akceptovateľný. Kamera má kvalitnú optiku ako aj CMOS snímacie čipy, tiež dobrú stabilizáciu obrazu. Pri každom zázname rád využívam možnosť, že kamera zaznamenáva súčasne na dve záznamové médiá. Tým je znížená možnosť zničenia Vášho záznamu v dôsledku zlyhania záznamového média takmer na nulu. Všetky svoje záznamy spracovávam vo formáte full-HD (1920x1080 50p), samozrejme Vaša kópia môže byť aj vo formáte SD na klasickom DVD.

Mojou druhou HD kamerou je Canon HF G-30, ktorú používame pri akciách s dvomi kamerami, zálohou je aj Sony HXR-NX5E.

Kvalitný videozáznam okrem kvalitného obrazu potrebuje aj kvalitný zvuk. Profesionálne kamery síce majú kvalitné mikrofóny a nízkošumové zosilňovače, ale vo veľkých priestoroch (auly, kostoly) je zvuk zachytávaný kamerovými mikrofónmi v dôsledku dlhého dozvuku nezrozumiteľný. Preto v takých situáciách používam kamerovú bezdrôtovú sadu Sennheiser. Sadu môžem nasadiť iba na akciách, na ktorých je dostatočný čas na jej zapojenie.

Spracovanie videa robím pomocou profesionálneho editačného systému na počítači, ktorý je vybavený špeciálnou kartou. Preto už pri editácií vidím záznam na televízore presne tak, ako ho budete vidieť Vy - moji zákazníci.

Pri editácií pracujem precízne, snažím sa korigovať obrazovú, farebnú aj zvukovú zložku tak, aby bol zákazník spokojný. Pri strihoch s citom používam nelineárne efekty. Takmer na každom prestrihu je klasická prelínačka (dissolve). Dnes ich už menej vidno v televízií ako aj na záznamoch z mnohých videoštúdií, pretože trošku sťažujú prácu pri strihaní materiálu a vyžadujú si precíznejšiu prácu kameramana. Napriek tomu, mne sa strih s prelínačkou páči oveľa viac a je pre zrak ukľudňujúci. Prelínačky môžem nasadzovať aj vďaka kvalitným mpeg kodérom, ktoré využívam pri exporte hotového videa.

Videozáznam podľa potreby dopĺňam doprovodnou hudbou. Pri jej výbere si dám záležať, aby zasadla do celkovej kompozície videodiela. Snažím sa pri tom uprednostniť hudbu voľne použiteľnú, čo znižuje náklady a tým aj cenu diela. Rozhodnutie o použitej hudbe je samozrejme na Vás.

Videozáznam distribuujem na DVD diskoch v SD kvalite (720x576 50i),  USB kľúčoch (full HD 1920x1080 50p) alebo ak si to zákazník praje aj na Blu-ray diskoch (full HD 1920x1080 50i). Každý disk, bez ohľadu na typ, obsahuje vždy menu, pomocou ktorého si divák môže zvoliť, od ktorej kapitoly chce videozáznam pozerať. Menu je pohyblivé. Blu-ray disk sa nedá prehrávať na obyčajnom DVD prehrávači, iba na Blu-ray prehrávači! Na jeho prehrávanie na počítači je nutné mať Blu-ray mechaniku.

Najekonomickejšou a najekologickejšou verziou je virtuálne médium - svoje video a fotografie si stiahnete z internetu (download) z linky, ktorú Vám pošlem. To si vyžaduje od zákazníka stabilné pripojenie k interentu (stiahnutie videa môže trvať aj niekoľko hodín (napr. 7 GB za viac ako 1 hod 40 minút, ak je k dispozícii rýchlosť 10 Mbit/s) a tiež isté počítačové zručnosti - súbor je kvôli ochrane proti poškodeniu zbalený v archívnom súbore zip, treba ho rozbaliť (dostatočne výkonný počítač) a potom vhodne zálohovať (prečítajte si posledné odstavece o USB diskoch).

Ako som spomenul, záznam zhotovujem a spracovávam vždy v HD kvalite. Je mi ľúto, ak sa táto kvalita, ktorú vidím ja pri spracovaní, nedostane k zákazníkovi. Na nových typoch televízorov klasický SD záznam z DVD totiž nevyzerá najlepšie (závisí od spôsobu prepojenia a kvality "upconvertingu" televízora, resp. prehrávača). Preto u mňa cena záznamu v HD kvalite nie je oveľa vyššia ako za obyčajné DVD (rozdiel 3 € na Blu-ray, 3,50 - 4 € na USB, vyššia cena súvisí s cenou média).

USB disk sa stal perspektívnym formátom na distribúciu videozáznamov. DVD disk mizne z počítačov, DVD prehrávače z obývačiek. Záznam si môžete z USB disku prehrávať v najlepšej kvalite, ak ho zasuniete do USB portu moderného televízora a spustite prehrávanie. Môže sa stať, že Váš televízor nepodporuje formát full-HD 1920x1080 50p. V tom prípade si prehrajte záznam na počítači, popr. mobile alebo tablete. Na plynulé prehrávanie videa na počítači je vhodné nastaviť obnovovaciu frekvenciu grafickej karty na 50 Hz (európska norma), čo žiaľ nie je vždy možné.

USB disk nie je vhodný na archiváciu Vášho videozáznamu či fotografií! Dáta sa na USB disku ukladajú do pamäťových jednotiek (1-4 bity do jednej jednotky), pričom na uloženie je použitá pri zápise veľmi malá energia. Časom sa táto energia môže strácať a dáta poškodzovať. Dáta je možné občas obnoviť tak, že urobíte záložnú kópiu na harddisk, USB disk naformátujete a znova naň dáta nahráte. Jedná sa ale o elektronické zariadenie, ktoré môže zlyhať, poprípade môžu dáta zmiznúť v dôsledku vírusu. Preto svoje video a fotky zálohujte vždy aspoň na dvoch pevných diskoch - jeden interný a druhý externý (ktorý iba zriedka pripájate k počítaču), alebo pevnom disku a kvalitnom optickom disku (Blu-ray, popr. dvojvrstvový DVD disk, nutná je kvalitná napaľovačka). Ak by ste stratili svoj videozáznam a fotografie, obráťte sa na mňa, mám ich archivované (od r. 2004 na DVD, od roku 2020 iba vo full-HD kvalite).

2021 Ing. Jozef Petrek